Dieta redukcyjna – na czym powinna polegać?

Dieta redukcyjna pozwala na zachowanie dobrej sylwetki. Zbędne kilogramy to problem estetyczny, nie mówiąc już o tym, że są szkodliwe dla zdrowia. Oczywiście najlepiej jest stale utrzymywać wagę w normie, dobrze się odżywiać i unikać przejadania. Jednak jeśli jednak coraz trudniej jest ci radzić sobie z dodatkowymi kilogramami, na ratunek przyjdzie dieta redukcyjna, mająca na celu redukcję masy ciała.

Jak wygląda dieta redukcyjna

Dieta czeskiego akademika Harvata to klasyczna dieta redukcyjna, na podstawie której później opracowano inne podobne. Początkowo obliczenia kilokalorii i niezbędnych elementów zostały wykonane dla osoby o wadze 70 kg i wzroście 170 cm, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że kobieta o średniej budowie o tej wysokości powinna ważyć 56-63 kg, oznacza to, że potrzebujesz schudnąć co najmniej 7 kg. Tak więc codzienna dieta powinna składać się z:

• 70 g białka - 287 kcal;

• 40 g tłuszczu - 372 kcal;

• 60 g cukrów - 246 kcal.

• Całkowita ilość to 905 kilokalorii.

Przybliżone menu diety redukcyjnej

Śniadanie: jedna filiżanka czarnej kawy lub herbaty z sacharyną, pół szklanki mleka, 1 herbatnik, 1 jajko na miękko.

Drugie śniadanie: jabłko o masie ok. 100 g.

Obiad: 130 g niskotłuszczowej gotowanej wołowiny lub cielęciny, 100 g gotowanych ziemniaków z kminkiem i solą, 200 g dowolnej sałatki ze świeżych warzyw z cebulą i czosnkiem, doprawiona sokiem z cytryny, jedna filiżanka czarnej kawy ze sztucznym słodzikiem lub sacharyną, woda zwykła lub mineralna. Sałatkę można zastąpić duszonymi warzywami.

Przekąska: jedna filiżanka herbaty z sacharyną, jabłko ważące około 100 g.

Kolacja: herbata z sacharyną lub wodą, 1 jajko, 80 g szynki bez tłuszczu. Potrawy można smażyć z 10 g oleju roślinnego.

Dieta redukcyjna zawiera standardową ilość białka: 1 g na 1 kg masy ciała na dzień. Zawartość tłuszczu i cukru we wszystkich potrawach jest znacznie obniżona. Jako słodziki można stosować tylko sztuczne słodziki, z wyjątkiem wysokokalorycznego sorbitolu. Konieczne jest ciągłe monitorowanie ilości spożywanych kalorii, ponieważ wynik jest gwarantowany tylko wtedy, gdy ściśle przestrzegana jest niezbędna równowaga. Nie oczekuj, że dieta pozwoli ci natychmiast stracić te dodatkowe kilogramy. Ta dieta jest przeznaczona na czas nieokreślony, a ty zrzucisz około 1 kg tygodniowo. Jednak osiągnięty wynik będzie dość trwały i długotrwały. I oczywiście należy pamiętać, że po diecie nie można się przejadać, w przeciwnym razie wszystkie twoje wysiłki będą bez sensu. Co więcej, dodatkowe kilogramy pojawią się znacznie szybciej, niż następuje ich zrzucanie. Jedz, stopniowo wprowadzając ulubione potrawy do swojej diety, ale lepiej unikać tłustych i słodkich potraw. Przestrzegając takiej diety, nie ma potrzeby unikania aktywności fizycznej. D

Ogólne wskazówki

W przypadku wszystkich diet redukcyjnych należy uważać, aby spożywane mięso było niskotłuszczowe, mleko było półtłuste (2% tłuszczu), a sery miały niską zawartość tłuszczu. Konieczne jest wykluczenie z diety cukru i wszelkich słodyczy (miód, czekolada), ograniczenie stosowania ziemniaków, ryżu, produktów mącznych, białego pieczywa. Smażone potrawy nie są zalecane, ponieważ są bogate w tłuszcz. Potrawy trzeba trochę posolić i pieprzyć, ponieważ pikantne potrawy pobudzają apetyt. Najlepiej całkowicie wyeliminować zupy z diety lub stosować tylko buliony mięsno-warzywne bez dressingu mącznego, z posiekanymi kawałkami mięsa i warzyw. Mięso (zawsze niskotłuszczowe) należy gotować w małej ilości tłuszczu na patelni teflonowej, grillować, w staniolu lub gotować w wodzie.

Autor
Komentarze (0)
Zostaw komentarz