13 powodów, dla których warto regularnie ćwiczyć

"Dlaczego warto ćwiczyć? Dlaczego powinienem uczynić fitness częścią mojego życia?".

Choroby serca są jedną z głównych przyczyn śmierci w naszym kraju, często związaną z siedzącym trybem życia. Bezczynność jest "cichym zabójcą". Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, następuje pogorszenie zdolności organizmu do funkcjonowania. Pojawiają się dowody na to, że długie okresy siedzenia lub leżenia są szkodliwe dla zdrowia. Korzyści zdrowotne wynikające z regularnych ćwiczeń i aktywności fizycznej są trudne do zignorowania. Ćwiczenia fizyczne są korzystne dla każdego, niezależnie od wieku i płci.

Potrzebujesz więcej przekonujących argumentów, by zacząć się ruszać? Oto 13 powodów, które sprawiają, że kultura fizyczna jest czymś, co warto wprowadzić do swojego życia.

#1 Zarządzanie wagą

Aby zrozumieć wpływ ćwiczeń na utratę wagi, ważne jest, aby zrozumieć związek między ćwiczeniami a wydatkiem energetycznym. Regularne ćwiczenia zwiększą tempo metabolizmu i pomogą Ci spalić więcej kalorii, osiągnąć pożądany cel wagowy lub utrzymać idealną wagę. Regularne ćwiczenia pomagają zoptymalizować tempo metabolizmu, co ułatwia kontrolę wagi.

#2 Walczy z chorobami przewlekłymi i dolegliwościami zdrowotnymi

Choroby serca i udar mózgu to dwie z głównych przyczyn zgonów. Regularny reżim ćwiczeń o umiarkowanej intensywności może sprawić, że będziesz w mniejszym stopniu narażony na te choroby. Regularna aktywność fizyczna może również pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poprawić poziom cholesterolu. Ćwiczenia fizyczne podnoszą poziom cholesterolu lipoproteinowego o dużej gęstości, czyli "dobrego" cholesterolu, a obniżają poziom niezdrowych trójglicerydów, co zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

Zapalenie może leżeć u podstaw wielu chorób i zaburzeń zarówno w ciele, jak i w mózgu. Ćwiczenia zmniejszają wiele markerów zapalnych, takich jak białko C-reaktywne i interleukina-6, które są związane z wieloma chorobami.

Ćwiczenie pomaga trzustce lepiej pracować i sprawia, że komórki są bardziej wrażliwe na insulinę. Poprawia to sposób, w jaki organizm radzi sobie z cukrem i pomaga zapobiegać lub opóźniać wystąpienie cukrzycy typu 2.

#3 Wzmacnia kości i mięśnie

Ćwiczenia fizyczne odgrywają ważną rolę w budowaniu silnych mięśni i kości. Wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie, takich jak trening siłowy, może pomóc w zwiększeniu lub utrzymaniu masy i siły mięśni. Wraz z wiekiem człowiek ma tendencję do utraty masy mięśniowej, co może prowadzić do spowolnienia metabolizmu i zwiększenia liczby urazów. Pozostawanie aktywnym fizycznie pomaga zmniejszyć tę utratę mięśni. Regularne ćwiczenia mogą również spowolnić utratę gęstości kości, która następuje wraz z wiekiem. Wśród osób starszych, regularna aktywność fizyczna zmniejsza również ryzyko upadku i związanych z nim urazów.

#4 Poprawia zdrowie psychiczne i redukuje stres

Stres jest codzienną częścią życia. Jedną z najważniejszych korzyści płynących z ćwiczeń fizycznych jest redukcja stresu. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w radzeniu sobie ze stresem psychicznym. Ćwiczenia zwiększają stężenie noradrenaliny, substancji chemicznej, która może złagodzić reakcję mózgu na stres. Regularna aktywność fizyczna może poprawić Twój nastrój i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia depresji i lęku. Sprzyja ona również uwalnianiu poprawiającej nastrój substancji chemicznej zwanej serotoniną oraz endorfin, które zazwyczaj powodują, że czujesz się szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany. Odrobina aktywności fizycznej sprawi, że będziesz trochę szczęśliwszy każdego dnia.

#5 Wzrost poziomu energii

Codzienne ćwiczenia mogą pomóc Ci zwiększyć poziom energii. Dobra sesja ćwiczeń powoduje przypływ hormonów, które działają jak znaczący wzmacniacz energii i pomagają zwalczać zmęczenie, abyś był bardziej aktywny. Ćwiczenia fizyczne dostarczają składniki odżywcze i tlen do tkanek i pomagają układowi sercowo-naczyniowemu funkcjonować bardziej efektywnie. A kiedy zdrowie serca i płuc poprawia się, masz więcej energii do wykonywania codziennej pracy.

#6 Lepsza jakość snu

Ćwiczenia mogą pomóc Ci zasnąć szybciej i pozostać w stanie snu dłużej, ponieważ zwalczają bezsenność poprzez zapewnienie, że jesteś wystarczająco zmęczony przed snem. Ćwiczenia pomagają również regulować rytm okołodobowy Twojego organizmu. Co więcej, uważa się, że podwyższona temperatura ciała, która występuje podczas aktywności fizycznej, poprawia jakość snu, ponieważ pomaga obniżyć ją podczas snu.

#7 Młodsza, zdrowsza skóra

Ćwiczenia fizyczne stymulują przepływ krwi do skóry, co pomaga dostarczyć jej więcej tlenu i składników odżywczych, a to z kolei przyczynia się do poprawy zdrowia skóry. Pocenie się, które nasila się w wyniku ćwiczeń, pozwala organizmowi wydalać odpady przez powierzchnię skóry. Ćwiczenia fizyczne przynoszą również korzyści skórze, ponieważ pobudzają produkcję przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze te naprawiają uszkodzenia komórek skóry i poprawiają jej zdrowie.

#8 Ulga w bólach fizycznych

Przewlekły ból może być wyniszczający, ale ćwiczenia mogą pomóc go zmniejszyć. Kilka badań wykazało, że ćwiczenia mogą pomóc w kontrolowaniu bólu związanego z różnymi stanami zdrowia, w tym przewlekłego bólu dolnej części pleców, fibromialgii i przewlekłych urazów tkanek miękkich. Odpowiedni rodzaj ćwiczeń może być dobrą formą fizykoterapii dla uporczywych bólów lub długotrwałych urazów.

#9 Utrzymuje Twój umysł ostry i wzmacnia zdrowie mózgu

Wyciskanie z siebie potu zwiększa produkcję komórek w hipokampie, części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się. Ćwiczenia stymulują również przepływ krwi do mózgu, dzięki czemu otrzymuje on więcej tlenu, aby lepiej funkcjonować. Może również stymulować produkcję hormonów, które mogą wzmocnić wzrost komórek mózgowych. Wykazano również, że ćwiczenia zmniejszają zmiany w mózgu, które mogą powodować chorobę Alzheimera i schizofrenię.

#10 Radzenie sobie z uzależnieniami

Uzależnienia mogą mieć dowolną formę. Może to być jedzenie, nikotyna, narkotyki lub alkohol. Mózg uwalnia pewne substancje chemiczne w odpowiedzi na każdą formę przyjemności, która pochodzi z uzależnienia. Ćwiczenia, a zwłaszcza bieganie, uwalniają wiele z tych samych substancji chemicznych, które uwalniają się wraz z uzależnieniem. Termin "haj biegacza" jest używany do opisania momentu, w którym bieganie sprawia, że czujesz się euforyczny i podekscytowany. Ćwiczenia fizyczne pomagają ludziom w procesie wychodzenia z uzależnienia. Aktywność fizyczna może odwracać uwagę od pragnień, kiedy ludzie próbują rzucić palenie.

#11 Wolniej się starzejesz i dłużej żyjesz

Badania wykazały, że ćwiczenia o umiarkowanej intensywności mogą spowolnić starzenie się komórek - stwierdzono, że ćwiczenia zwiększają poziom cząsteczki chroniącej telomery, co ostatecznie spowalnia ich skracanie się w czasie, a tym samym spowalnia proces starzenia się na poziomie komórkowym.

Wykazano, że ćwiczenia fizyczne mogą wydłużyć życie nawet o pięć lat. Badania wykazały, że aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu głównych przyczyn zgonów, takich jak choroby serca i niektóre nowotwory.

#12 Poprawia pewność siebie i sprawia, że jesteś towarzyski

Sprawność fizyczna może podnieść samoocenę i poprawić pozytywny obraz siebie. Ćwiczenia mogą szybko podnieść postrzeganie atrakcyjności danej osoby i sprawić, że poczuje się ona bardziej pewna siebie.

Aktywność fizyczna może również pomóc w nawiązaniu kontaktu z rodziną lub przyjaciółmi w przyjemnym otoczeniu społecznym. Niezależnie od tego, czy grasz w tenisa, chodzisz na siłownię, czy nawet na zajęcia jogi, ćwiczenia mogą być niezwykle towarzyskie i zabawne. To mogą być świetne sposoby na poznanie nowych ludzi.

#13 Poprawia zdrowie seksualne

Udowodniono, że ćwiczenia zwiększają popęd płciowy. Regularne ćwiczenia mogą obniżyć ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji (ED) u mężczyzn. Dla tych, którzy już mają ED, ćwiczenia mogą pomóc poprawić ich funkcje seksualne. U kobiet ćwiczenia mogą zwiększyć podniecenie seksualne. Ćwiczenia poprawiają również krążenie krwi i elastyczność, zwiększając libido i poprawiając sprawność seksualną.

Podsumowanie

Ćwiczenia fizyczne są cudownym lekarstwem, które zawsze mieliśmy, ale zaniedbywaliśmy je zbyt długo. W rezultacie cierpi na tym nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Bycie aktywnym fizycznie może pomóc Ci prowadzić zdrowsze i szczęśliwsze życie. Istnieją również mocne dowody naukowe, które sugerują, że ludzie, którzy regularnie ćwiczą, mają znacznie niższe ryzyko rozwoju wielu przewlekłych schorzeń i chorób. Możesz myśleć, że ćwiczenia fizyczne nie są dla Ciebie, ale są one dla wszystkich i nigdy nie jest za późno, aby zacząć. Jest tyle samo wymówek, by nie ćwiczyć, co powodów, by uczynić z aktywności fizycznej sposób na życie. Korzyści są nieskończone, więc zacznijmy się ruszać!

Często zadawane pytania (FAQs)

Q. Jaką intensywność ćwiczeń powinienem wykonywać? O. Ćwiczenia nie muszą być intensywne, aby były zdrowe dla serca. Prawie wszystkie korzyści dla układu sercowo-naczyniowego uzyskuje się dzięki ćwiczeniom o umiarkowanej intensywności. Dodatkowe korzyści, szczególnie w zakresie sprawności fizycznej, można uzyskać poprzez dodanie ćwiczeń o wysokiej intensywności. Jednak nawet lekka aktywność, zwłaszcza jeśli zastępuje siedzenie, przynosi korzyści zdrowotne. P. Jak dużo przeciętny dorosły powinien ćwiczyć każdego dnia? O. Ogólnie rzecz biorąc, należy dążyć do co najmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie. Jeśli chcesz schudnąć lub osiągnąć konkretne cele kondycyjne, być może będziesz musiał ćwiczyć więcej. Więcej korzyści dla zdrowia można osiągnąć ćwicząc 300 lub więcej minut tygodniowo. P. Jaki rodzaj ćwiczeń jest najbardziej korzystny? A. Osobiste zainteresowanie powinno być jednym z najważniejszych czynników przy wyborze ćwiczeń do wykonania. Bardzo trudno byłoby uczynić z ćwiczeń nawyk na całe życie bez zainteresowania ich rodzajem. Indywidualne zdolności i historia medyczna są również ważne przy określaniu właściwego rodzaju ćwiczeń do wykonania.
Tags: uzależnienia zarządzania kości i mięśnieimprove self-confidencemental zdrowiareduce stresRegularne ćwiczenia regularne korzyści ćwiczeniassleep lepiej zarządzania wagą

Autor
Komentarze (0)
Zostaw komentarz