10 Zagrożenia dla zdrowia związane z nadwagą lub otyłością

Nadwaga nie jest kwestia wyglądu, jest to problem medyczny. Nadwaga jest stanem, w którym osoba ma niezdrowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa obciążenie kości i narządów oraz powoduje zmiany w hormonach i metabolizmie. Osoby o wskaźniku masy ciała przekraczającym 30 są klasyfikowane jako otyłe.

Otyłość ma poważny wpływ na zdrowie człowieka i prowadzi do wielu problemów, takich jak choroby serca, cukrzyca i bezdech senny. Wpływa również na nastrój, poziom energii, oddychanie, zdrowy sen i stawy.

Co to jest otyłość?

Posiadanie kilku dodatkowych kilogramów na ciele w stosunku do idealnej wagi nie jest nadwagą. Ale kiedy ludzie nadążają, wzorzec jedzenia więcej kalorii niż potrzeba może prowadzić do gromadzenia się tłuszczu w organizmie. Nasze ciało osiąga punkt nasycenia, po którym tworzy niekorzystne skutki dla organizmu. Otyłość jest słowem używanym w odniesieniu do osób o zwiększonym ryzyku rozwoju problemów zdrowotnych związanych z wagą.

Dlaczego ludzie stają się otyli lub mają nadwagę?

Wzrost masy ciała jest związany z czynnikami genetycznymi, metabolicznymi, behawioralnymi i hormonalnymi. Spożywanie większej ilości kalorii niż potrzeba i niespalanie ich poprzez normalne codzienne czynności i ćwiczenia prowadzi do odkładania się tłuszczu.

    Wybór stylu życia: Przestrzeganie niezdrowej diety z większą ilością kalorii jest jednym z czynników zwiększających masę ciała. Płynne kalorie uzyskane z alkoholu i innych wysokokalorycznych napojów są kolejną przyczyną otyłości. Siedzący tryb życia: Przy siedzącym trybie życia, osoba spożywa więcej kalorii niż potrzebuje i nie udaje się jej ich spalić. Spędzanie większej ilości czasu przed komputerem, telefonem komórkowym i telewizorem również zwiększa przyrost wagi. Warunki zdrowotne: W niektórych przypadkach przyrost masy ciała może wynikać z podstawowych warunków zdrowotnych, takich jak niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga, stres i niski nastrój, PCOS. Ten przyrost masy ciała tutaj może być zarządzany z minimalnej aktywności i odpowiedniej diety.Wiek: Zmiana w poziomie hormonów i mniej aktywnego stylu życia zwiększa masę ciała. Ryzyko jest większe w przypadku dorosłych niż dzieci. Mniej aktywny tryb życia zmniejsza metabolizm, a tym samym toruje drogę do gromadzenia się tłuszczu.

10 Ryzyko zdrowotne związane z nadwagą lub otyłością:

Otyłość wpływa na jakość życia, oddziałując zarówno na umysł, jak i na ciało ze zwiększonym ryzykiem wielu dolegliwości zdrowotnych i poważnych chorób.

Problemy zdrowotne związane z nadwagą:

#1 Zapalenie stawów.

Nadmierna masa ciała powoduje zużycie stawów i prowadzi do zapalenia stawów. Zapalenie stawów jest powszechne wśród osób otyłych.

#2 Choroba Blounta

Deformacja kości na kończynach dolnych nazywana jest chorobą Blounta. Skręcenie kości do wewnątrz pogarsza się z czasem. Choroba ta jest bardziej powszechna wśród dzieci i nastolatków.

#3 Bezdech senny

Bezdech senny jest poważnym problemem u otyłych dzieci i dorosłych. Jest to stan, w którym ludzie przestają chwilowo oddychać podczas snu i prowadzi do problemów z sercem. Sprawia, że ludzie czują się zmęczeni i zmniejsza ich zdolność do koncentracji i uczenia się.

#4 Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest obciążeniem dla serca. Tętnice i serce są bardziej obciążone, co prowadzi do ataku serca i związanych z nim problemów. Wysokie ciśnienie krwi nazywane jest również nadciśnieniem i jest bardziej powszechne u otyłych nastolatków.

#5 Wysoki Cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu, niski poziom HDL i wysoki poziom trójglicerydów we krwi są wskaźnikiem nieprawidłowego poziomu lipidów we krwi. Zwiększa to ryzyko zawału serca i udaru mózgu. W miarę jak osoba się starzeje, szanse na ryzyko są większe.

#6 Stłuszczenie wątroby

Nagromadzenie tłuszczu w wątrobie zmniejsza jej funkcję. Prowadzi to do bliznowacenia, zapalenia i trwałego uszkodzenia wątroby.

#7 Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe powstają w pęcherzyku żółciowym, gdy gromadzą się w nim sole żółci. Sole żółciowe twardnieją i stają się kamieniami. Kamienie te powodują ból i wymagają operacji w celu ich usunięcia.

#8 Cukrzyca i insulinooporność

Kiedy w organizmie znajduje się nadmiar tłuszczu, insulina staje się mniej skuteczna, a tempo przekształcania glukozy w energię ulega zmniejszeniu. Aby utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, potrzebujemy więcej insuliny.

#9 Depresja

Depresja to stan psychiczny, w którym ludzie mają niższą samoocenę. Osoby otyłe mogą cierpieć na depresję i często odczuwają dyskomfort w społeczeństwie.

#10 Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Dziewczęta mogą nie mieć miesiączki lub nie dostać miesiączki, jeśli są otyłe. Podwyższony poziom testosteronu u dziewcząt może wpływać na owulację. Skutki uboczne tego stanu obejmują trądzik, porost włosów i łysienie. PCOS jest również związany z cukrzycą typu 2. Kobiety z nadwagą mogą mieć problemy z płodnością i PCOS.

Otyłość wpływa na jakość życia:

Otyłość wpływa na ogólną jakość życia. Ogranicza publiczne występy i zwiększa szanse na dyskryminację.

    Niepełnosprawność.Depresja.Izolacja społecznaProblemy seksualneZawstydzenieBrak koncentracji

Jak zapobiegać ryzyku zdrowotnemu i zmniejszyć masę ciała?

Możemy zmniejszyć naszą masę ciała poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia z większą aktywnością, ćwiczeniami i zdrową dietą.

1. Regularne ćwiczenia fizyczne

Zacznij od spacerów jako pierwszego kroku do zmniejszenia masy ciała. Stopniowo zwiększaj czas od 30 minut do 60 minut dziennie. Z wolnego chodzenia przejdź do szybkiego chodzenia, a na późniejszym etapie możesz spróbować pływania i joggingu.

    Osoby otyłe potrzebują 30 - 60 minut aktywności każdego dnia, aby zapobiec przyrostowi masy ciała.Aby zmniejszyć masę ciała, muszą praktykować umiarkowaną do intensywnej aktywności fizycznej.Stopniowo zwiększaj czas trwania ćwiczeń w celu poprawy kondycji i wytrzymałości.Ćwiczenia aerobowe są najbardziej skutecznym sposobem na spalanie kalorii. Ćwiczenia aerobowe zwiększają twój metabolizm i redukują nadmiar tkanki tłuszczowej.Noś krokomierz, aby śledzić swoją aktywność i spalone kalorie.

2. Plan zdrowej diety

Jedzenie zdrowej diety, wraz z ćwiczeniami, jest najlepszym sposobem, aby zmniejszyć masę ciała zdrowo. Skonsultować się z dietetykiem i uzyskać dostosowany plan zdrowia i postępuj zgodnie z nim. Unikaj wysokokalorycznej żywności i spożywać więcej żywności niskokalorycznej. Jedz więcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Ograniczenie alkoholu i słodyczy jest koniecznością dla utraty wagi. Ogranicz przekąski i jedz trzy regularne posiłki. Miej trochę samokontroli, aby spożywać słodycze i wysokokaloryczne pokarmy tylko raz dziennie. To pomoże Ci zachować motywację na dłuższą metę i pomoże Ci uniknąć ryzyka zdrowotnego związanego z nadwagą.

    Nie ma gwarancji, że dieta odchudzająca będzie działać tak samo dla wszystkich. Dlatego skonsultuj się z dietetykiem w celu opracowania kompletnego planu diety odchudzającej. Dietetycy ocenią Twoją aktywność i spożycie pokarmów oraz przepiszą plan diety. 1200 - 1500 kalorii są wymagane dla kobiety i 1500 - 1800 kalorii dla mężczyzn dziennie dla utrzymania zdrowego ciała. Po konsultacji z dietetykiem, zdecyduj się na liczbę kalorii, które chcesz wyciąć z żywności.Spróbuj kilka pokarmów, które sprawią, że poczujesz się pełna z mniejszą ilością kalorii. Jedzenie dużych porcji warzyw i owoców zmniejszy głód pangs i czuć się lepiej. Zmniejsz spożycie deserów, cukierków i przetworzonej żywności i zwiększyć spożycie więcej owoców.Zamienniki posiłków są kolejnym wyborem, aby zmniejszyć ilość kalorii w żywności. Zastąp wysokokaloryczne bary z niskokalorycznych koktajli lub barów posiłków. Zamienniki posiłków będą wspierać zdrowy przyrost masy ciała, a ty powinieneś zadbać o to, aby nie spożywać więcej niż zalecany poziom.Ogranicz spożycie cukru i soli. Jedz mniejszą ilość tłuszczu i włącz więcej źródeł białka do pożywienia. Fasola, soczewica, soja i chude mięso są doskonałymi źródłami białka. Staraj się spożywać je co najmniej dwa razy w tygodniu. Wybieraj zdrowe dla serca źródła, takie jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek i oleje orzechowe do gotowania.

3. Unikaj przyjęć i pułapek żywieniowych

Ustalenie, co jesz, jak jesz i kiedy jesz, pomoże Ci opracować najlepsze strategie redukcji masy ciała. Powinieneś zidentyfikować sytuacje, które wyzwalają nieograniczoną konsumpcję żywności i unikać ich. Unikaj rzeczy, które sprawią, że stracisz kontrolę i zwiększysz ilość spożywanego jedzenia bardziej niż jest to wymagane.

4. Monitor masy ciała

Monitorowanie wagi ciała jest najlepszą cechą, która utrzymuje ludzi zmotywowanych do zrzucenia większej wagi. Możesz zmierzyć swoją wagę i może potwierdzić, czy wysiłki są pomocne w zmniejszeniu masy ciała, czy nie.

5. Konsekwencja

Wraz z powyższymi czynnikami, spróbuj przestrzegać zdrowego planu diety przez cały tydzień, a nawet w weekendy, aby uzyskać lepsze wyniki.

Nadwaga i otyłość wpływają na fizyczny i psychiczny dobrobyt osób. Prawie jedna na trzy osoby dorosłe ma nadwagę, a jedna na dziesięć jest otyła. Regularne ćwiczenia i zdrowa dieta to jedyne dwa sposoby, aby zmniejszyć masę ciała i ryzyko zdrowotne związane z nadwagą.

Najczęściej zadawane pytania (FAQs)

Q. Co to jest Wskaźnik Masy Ciała (BMI)? A. Wskaźnik masy ciała jest miarą zawartości tłuszczu w organizmie na podstawie wzrostu i wagi mężczyzn i kobiet. Jest to wskaźnik tkanki tłuszczowej, a nie rzeczywista miara. P. Jaki jest wskaźnik BMI dla osób zdrowych, z nadwagą i otyłych? A. BMI mieści się w przedziale: A) 18,5 - 24,9 - osoby zdrowe, B) 25,0 - 29,9 - osoby z nadwagą, C) > 30,0 - osoby otyłe. P. Jakie są inne czynniki związane z otyłością? A. Różnice w poziomie cholesterolu, poziomie cukru we krwi, wiek, płeć, rodzinne występowanie chorób serca, obwód talii, status menopauzy, poziom aktywności fizycznej oraz nałóg palenia tytoniu są związane z ryzykiem zdrowotnym. P. W jaki sposób osoba otyła może zdrowo zredukować wagę? A. Nie wszystkie ćwiczenia i plany dietetyczne prowadzą do zmniejszenia masy ciała. Będą się one różnić w zależności od osoby. Zawsze najlepiej jest skonsultować się z dietetykiem i trenerem zdrowia, aby monitorować masę ciała i pomóc w utracie wagi.
Tagi: 10 zagrożeń zdrowotnych związanych z nadwagą lub otyłością10 zagrożeń zdrowotnych związanych z nadwagą lub otyłością:zapalenie stawówchoroba Blountaepresjacukrzyca i insulinoopornośćtłusta wątrobakamienie żółciowewysokie ciśnienie krwiwysoki cholesterolzespół policystycznych jajników (PCOS)bezdech sennyCo to jest otyłośćDlaczego ludzie stają się otyli?

Autor