Jak zwiększyć metabolizm: 6 naturalnych sposobów, aby to zrobić

Często osoby, które nie przybierają na wadze bez względu na to, jak i co jedzą, chwalą się, że mają wysoki metabolizm, ale co to tak naprawdę oznacza? Mówiąc najprościej, metabolizm to zestaw reakcji chemicznych, które zachodzą w organizmie, aby nasze komórki pozostały żywe i pełne energii. W jaki sposób zwiększasz metabolizm? Wysokie tempo metabolizmu spala nadmiar kalorii, pomagając nam stać się szczupłym i sprawnym. Podwyższone tempo przemiany materii jest również korzystne, ponieważ wzmacnia układ odpornościowy.

Czy możliwe jest naturalne zwiększenie metabolizmu? Te proste zmiany w stylu życia pozwolą Ci go przyspieszyć i sprawią, że będziesz spalać kalorie szybciej!

1. Przejdź na trening interwałowy o wysokiej intensywności

Jeden z najlepszych trendów fitness w 2016 roku, trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) odnosi się do treningu charakteryzującego się wybuchami intensywnej aktywności, po której następuje zakres umiarkowanej aktywności. Na przykład, bieganie na najwyższych obrotach przez minutę, a następnie dwie minuty chodzenia i powtarzanie tego procesu przez 15 minut - kwalifikuje się jako HIIT. Nie tylko ciało spala kalorie podczas treningu, ale także przez wiele godzin po nim, zwiększając w ten sposób swój metabolizm.

2. Nie rezygnuj z regularnego treningu siłowego

Podnoszenie ciężarów jest bardzo skuteczne w podnoszeniu tempa metabolizmu. To działa jak HIIT; podczas gdy sam trening spala kilka kalorii, okres regeneracji, który następuje po sesji podnoszenia ciężarów, zapewnia, że tempo przemiany materii pozostaje podwyższone przez kilka godzin. Rozwój mięśni również powoduje zwiększenie aktywności metabolicznej.

3. Upewnij się, że otrzymujesz wystarczającą ilość białka

Posiłek bogaty w białko podnosi tempo przemiany materii poprzez termogenezę, czyli wytwarzanie ciepła w organizmie człowieka. Włączenie białek do swojej diety podnosi temperaturę ciała, co prowadzi do zwiększenia tempa metabolizmu. Mechanizm ten nie różni się zbytnio od działania silników samochodowych: rozgrzany silnik pracuje płynniej niż silnik, który nie jest rozgrzany. Zacznij więc dzień od wysokobiałkowego śniadania, a w razie potrzeby uzupełnij jego zawartość o białko w proszku.

4. Włącz do swojej diety paprykę, papryczkę chilli, zieloną herbatę i kawę

Spożywanie papryki, chilli, zielonej herbaty i kawy podnosi temperaturę ciała, podnosząc tempo przemiany materii poprzez termogenezę. Jednak podczas gdy te produkty spożywcze i napoje pomagają w osiągnięciu zdrowego metabolizmu, ich nadmierne spożycie może być szkodliwe. Poziomy tolerancji na te pokarmy mogą się różnić u poszczególnych osób.

5. Pij dużo zimnej wody

Podczas gdy większość z nas myśli, że ciepła woda roztopi tłuszcz, wystarczająca ilość zimnej wody lub wody o temperaturze pokojowej faktycznie zwiększa tempo przemiany materii. W jaki sposób? Zimna woda zmusza organizm do wydatkowania energii na podniesienie temperatury wody do poziomu temperatury ciała, co skutkuje spalaniem kalorii. W przeciwieństwie do tego, ciepła woda nie jest skuteczna, ponieważ temperatura wody jest już w pobliżu temperatury ciała.

6. Zapewnij sobie wystarczającą ilość dobrej jakości snu

Dobry sen jest jednym z czterech filarów zdrowego stylu życia i ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia. Ciało nie może dobrze funkcjonować bez odpowiedniego odpoczynku i regeneracji. Zmęczone mięśnie z powodu braku snu nie pracują tak dobrze, jak powinny, co skutkuje obniżeniem tempa przemiany materii.

Prawdą jest, że na tempo przemiany materii wpływają takie czynniki jak geny, wiek, płeć i typ budowy ciała, ale nie jest ono niezależne od stylu życia. Te niewielkie zmiany w stylu życia mogą prowadzić do zwiększenia aktywności metabolicznej, zapobiegając przybieraniu na wadze i chroniąc przed chorobami.

Oprócz tych zmian w stylu życia, można również spróbować ruchów jogi i specyficznych pokarmów, które rozpalą Twój metabolizm.

Kliknij tutaj, aby skonsultować się z ekspertem HealthifyMe.

Tags: capsicumchilliescoffeecold watergood sleepgreen teaHigh Intensity Interval Training workoutshigh Intensity workouth high protein foodsHIITIncrease Metabolismstrength training

Autor