Czy istnieje dieta dla ADHD, która faktycznie działa?

Czy

istnieje specjalna dieta dla dzieci z ADHD, która działa? Oto co musisz wiedzieć!

To jest wpis gościnny dietetyka dziecięcego Jill Castle, MS, RDN. Ona oferuje bezpłatne szkolenie dla rodziców o nazwie Dieta ADHD dla dzieci: Dodge the Most Common Nutrition Mistakes (so Your Child Can Help Your Child Focus, Behave and Grow, w dniach 11 i 15 września 2018 r.

Czy istnieje dieta ADHD, która działa?

Przez Jill Castle, MS, RDN

Powszechnie wiadomo, że żywność i składniki odżywcze mają potężny wpływ na codzienne funkcjonowanie u dzieci z ADHD, szczególnie w zakresie wspólnych objawów, takich jak nadpobudliwość, koncentracja i zachowanie.

Ale co jeśli Twoje dziecko ma również do czynienia z dodatkowymi wyzwaniami - egzema, astma, lub problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia lub biegunki? Być może zastanawiasz się nad przejściem dziecka na specjalną dietę. Diety specjalne, takie jak dieta eliminacyjna, są znane od lat, a niektóre z nich mają udokumentowane działanie. Inne diety są jednak eksperymentalne, a ich wyniki nieznane.

Prześledźmy kilka rzeczy, o których należy pomyśleć przed zastosowaniem specjalnej diety u dziecka.

Oceń aktualny sposób odżywiania i wzorce żywieniowe

Co je Twoje dziecko, dzień w dzień? O jakich porach je w ciągu dnia? Jakie rodzaje żywności lubi jeść?

Z mojego doświadczenia wynika, że może tu być miejsce na poprawę. Nie jest niczym niezwykłym widzieć dzieci z ADHD z powtarzającą się dietą, mdłą dietą, lub dietą pozbawioną pożywnych, pełnowartościowych pokarmów. Jeśli dzieci regularnie przyjmują leki, czynnikiem może być niski apetyt i nieregularne jedzenie.

Pożądana dieta dla dzieci z ADHD obejmuje pokarmy bogate w składniki odżywcze, które zawierają wysokiej jakości źródła białka, węglowodany złożone, błonnik, tłuszcze omega-3 i mikroelementy, które pomagają we wzroście, rozwoju i optymalnym funkcjonowaniu mózgu i ciała. Pomocna jest również rutyna żywieniowa, która obejmuje trzy posiłki i kilka przekąsek każdego dnia.

Niepożądana dieta jest natomiast niezrównoważona, faworyzująca słodycze, wysoko przetworzoną żywność i rafinowane ziarna. Pomijanie posiłków i nieregularne wzorce żywieniowe komplikują sytuację, ponieważ trudniej jest regularnie zaspokajać potrzeby żywieniowe.

Jeśli istnieją możliwości poprawy w zakresie aktualnych wyborów żywieniowych i wzorców żywieniowych dziecka, skoncentruj swoje wysiłki w pierwszej kolejności na tym obszarze.

Specjalne diety z udokumentowanym sukcesem

Być może słyszałeś o diecie eliminacyjnej lub diecie Feingolda; istnieją one od dziesięcioleci i mają pewne badania, które je wspierają. Ważne jest, aby pamiętać o wszystkich specjalnych dietach: Jeśli weźmiesz pokarmy z diety, będziesz chciał znaleźć pożywne zamienniki

. Chociaż specjalne diety pomogły wielu dzieciom, mogą wystąpić negatywne konsekwencje z nimi związane, jeśli jedzenie dziecka pogarsza się, zmniejsza się różnorodność pokarmów lub po prostu nie są one dobrze zarządzane.

Diety eliminacyjne

Diety eliminacyjne mają na celu wyeliminowanie potencjalnego alergenu lub sztucznego składnika, który może mieć działanie alergizujące. Istnieją 3 rodzaje diet eliminacyjnych:

Dieta pojedynczego pokarmu, gdzie jeden element żywności jest wyeliminowany, jak jaja.

Dieta wykluczająca wiele pokarmów, w której eliminuje się grupę pokarmów.

Dieta z małą ilością pokarmów, gdzie dieta jest ściśle ograniczona do kilku pokarmów. Ta ostatnia dieta jest bardzo restrykcyjna i powinna być przeprowadzana pod nadzorem dietetyka i/lub lekarza.

Ogólnie rzecz biorąc, diety eliminacyjne są krótkoterminowe, trwające od dwóch do trzech tygodni, i są stosowane w celu wskazania pokarmów, które są problematyczne dla dziecka. Po zidentyfikowaniu winowajcy, dziecko powraca do regularnej diety bez szkodliwego pokarmu lub pokarmów. Diety eliminacyjne nie są długoterminowe, ale szkodliwy pokarm może być usunięty na czas nieokreślony (lub może być ponownie wypróbowany, lub stopniowo dodany do diety później). Zawsze należy znaleźć pożywne substytuty dla usuniętych z diety pokarmów.

Dieta Feingolda

Dieta Feingolda usuwa pokarmy zawierające syntetyczne barwniki spożywcze, takie jak Red #40 lub Yellow #5. Naturalnie występujące salicylany mogą być usunięte, jak również, w zależności od wrażliwości dziecka na nie. Znajdują się one w zdrowych, pełnowartościowych pokarmach, takich jak wiśnie i winogrona.

You might also like: Czy sztuczne barwniki spożywcze są bezpieczne dla dzieci?

Dieta bezglutenowa i bezkazeinowa

Dieta ta usuwa z diety pszenicę, jęczmień i żyto (oraz owies, który jest zanieczyszczony glutenem w procesie produkcji) oraz wszystkie produkty mleczne. Dieta ta była badana i częściej stosowana w przypadku autyzmu, a jej skuteczność jest największa, gdy prowadzi ją przeszkolony specjalista ds. żywienia.

Jak wyglądają specjalne diety w prawdziwym życiu

Możesz sobie wyobrazić, że przestrzeganie specjalnej diety to ciężka praca. Trzeba nie tylko wiedzieć, czego dziecko musi unikać, ale co ważniejsze, co może jeść. Wyzwaniem zawsze będzie oferowanie zdrowej, zbilansowanej i zróżnicowanej diety, która zaspokoi zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze.

To nie jest łatwe. W rzeczywistości może to być dość trudne.

Czy istnieje dieta dla dzieci z ADHD, która działa? Oto fakty, które musisz znać, zanim spróbujesz specjalnej diety dla swojego dziecka:

Click To Tweet

Istnieje kilka zagrożeń, o których należy wiedzieć, rozpoczynając specjalną dietę. Po pierwsze, wiele z tych diet jest restrykcyjnych. Ograniczają one różnorodność pokarmów Twojego dziecka. Jeśli ulubione potrawy Twojego dziecka są na liście "do usunięcia", może to być trudne dla wszystkich. Możesz zauważyć znaczny spadek w jedzeniu Twojego dziecka, a jeśli to trwa, szkodę dla jego wagi, wzrostu i stanu odżywienia. Posiadanie specjalisty ds. żywienia, który będzie Cię wspierał, może ułatwić ten proces i zapewnić, że Twoje dziecko pozostanie zdrowe i będzie czerpać korzyści ze specjalnej diety.

Inną kwestią dla wielu rodziców jest fakt, że muszą więcej gotować, czytać więcej etykiet, planować z wyprzedzeniem i być bardziej czujni na dietę dziecka niż kiedykolwiek wcześniej. Znam rodziny, które poświęciły się temu zadaniu i świetnie sobie z nim radzą (podobnie jak ich dziecko). Znam też inne rodziny, które nie są w stanie dodać tego do swojego rodzinnego stylu życia.

Specjalna dieta może być odpowiedzią na lepsze samopoczucie i zauważalną poprawę w codziennym funkcjonowaniu dziecka. Z pewnością obserwowanie poprawy w codziennym życiu dziecka jest dla wielu rodzin bodźcem do dalszego działania.

Zadaj sobie pytanie: Czy ta specjalna dieta działa?

W każdym przypadku przyjęcia specjalnej diety dla dziecka z ADHD, należy cofnąć się w pewnym momencie i zapytać: Czy to działa?

Faktem jest, że dla niektórych dzieci to będzie działać, a dla innych nie. Ponieważ te diety są zwykle ograniczone w różnorodności żywności, jeśli nie widzisz funkcjonalnej poprawy, nie ma sensu utrzymywać dziecka ograniczone w jego jedzenie na długie okresy czasu, jak to zwiększa ryzyko niedoborów żywieniowych i innych problemów.

Jeśli Twoje dziecko lepiej radzi sobie na specjalnej diecie, pamiętaj, aby okresowo sprawdzać jego wzrost, różnorodność pokarmów i stan odżywienia, aby upewnić się, że dobrze się rozwija.

Jill Castle jest zarejestrowanym dietetykiem, ekspertem ds. żywienia dzieci, blogerką i podcasterem w The Nourished Child. Dołącz do jej bezpłatnego szkolenia 11 i 15 września 2018 r: The ADHD Diet for Kids: Dodge the Most Common Nutrition Mistakes (so Your Child Can Help Your Child Focus, Behave and Grow).

Autor