Nie sądzisz, że Twoje dziecko ma zaparcia? Przeczytaj to!

Zaparcie w dzieciakach jest ogromnym problemem i ukrytą przyczyną moczenia nocnego, wypadków w ciągu dnia i UTIs. Tutaj jest co każdy rodzic musi znać!

Bardzo się cieszę, że mam kolejny gościnny wpis od dr Steve'a Hodgesa, urologa dziecięcego i współautora książki dla rodziców zatytułowanej To nie przypadek oraz nowej książki dla dzieci zatytułowanej Jane i gigantyczna kupa. Dr Hodges z pasją pomaga dzieciom cierpiącym na zaparcia, które są ukrytą przyczyną moczenia nocnego, wypadków w ciągu dnia i infekcji dróg moczowych. W tym poście pisze on o tym, jak często zaparcia u dzieci pozostają niewykryte (i nieleczone) - nawet przez lekarzy - oraz o czerwonych flagach zaparć, które każdy rodzic powinien znać. Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć!


Steve Hodges, M.D.

Czy wiedziałbyś, gdyby Twoje dziecko miało poważne zaparcia?

A czy Twój lekarz?

Większość rodziców zakłada, że objawy zaparć są oczywiste. Jeśli dziecko robi codziennie kupę i je pożywnie, uważają, że wszystko jest w porządku!

Lekarze również mają tendencję do myślenia, że diagnoza jest prosta. Pytają rodziców, jak często dziecko robi kupę i oglądają jego brzuch. Jeśli nic nie wydaje się być nie w porządku, dają dziecku A-OK.

Problem w tym, że te metody wykrywania zaparć są całkowicie nieodpowiednie. Duże masy kupy - mam na myśli duże, wielkości piłki do softballa - mogą ukrywać się w odbytach małych, chudych 5-latków i siać wszelkiego rodzaju spustoszenie. Powodują bóle brzucha, ciągłą lub pilną potrzebę siusiania, problemy z przyzwyczajaniem się do nocnika, moczenie nocne i wypadki w ciągu dnia.

Można je zobaczyć na zdjęciach rentgenowskich, tak jak ja to robię każdego dnia, ale często nie można ich poczuć.

Oto typowy wpis na Facebooku od mamy z mojej grupy wsparcia dla moczenia nocnego:

Moja córka moczy się zarówno w dzień, jak i w nocy i skarży się na ból brzuszka. Lekarz odrzucił moją sugestię, że ma zaparcia. Powiedział, że ból brzuszka jest naprawdę powszechny, a moczenie się jest zwykle behawioralne - coś, z czego dzieci wyrastają. Powiedział, że byłby w stanie wyczuć zaparcia u dziecka tak chudego jak moja córka, a ja "szczekam na niewłaściwe drzewo".

Nieprzekonana, ta mama nalegała na zdjęcie rentgenowskie. Lekarz "niechętnie się zgodził". Co wykazało?

A tu proszę, kupa jej się całkowicie zapchała - była aż w jelitach. Po zdjęciu rentgenowskim podejście naszego lekarza całkowicie się zmieniło.

Nie sugeruję, że każde dziecko z bólem brzucha potrzebuje prześwietlenia. (Niektóre tak.) Ale mogę ci powiedzieć, że większość z nich jest zatkana kupą, a praktycznie wszystkie dzieci, które sikają zbyt często lub mają wypadki - w dzień lub w nocy, siusiu lub kupę - mają poważne zaparcia.

Nie sądzisz, że Twoje dziecko ma zaparcia? Przeczytaj to!

Click To Tweet

Bardzo ważne jest, aby rodzice i lekarze znali te objawy, aby dzieci te mogły być odpowiednio leczone, a nie odrzucane lub obwiniane za problemy, których nie są w stanie kontrolować.

Jasne, bóle brzucha są częstą dolegliwością wśród dzieci - ale to dlatego, że zaparcia są epidemią, a nie dlatego, że dzieci narzekają!

Co więcej, moczenie nocne nie ma podłoża behawioralnego ani nie jest spowodowane stresem. To, co się dzieje, to fakt, że zatkany kupą odbyt rozciąga się (pomyśl: szczur w brzuchu węża) i zaczyna naciskać na pęcherz. Nerwy zasilające pęcherz przechodzą w stan szału, a pęcherz ma czkawkę losowo, opróżniając się, zanim jeszcze jest pełny i zanim dziecko zdąży pójść do toalety. Wypchany odbyt często zgniata pęcherz do tego stopnia, że nie jest on w stanie utrzymać wystarczającej ilości moczu w ciągu nocy.

You might also like: 12 znaków, że twoje dziecko ma zaparcia

Chociaż zdjęcia rentgenowskie nie są konieczne, są pouczające. Jedna mama powiedziała mi: "Dopóki faktycznie nie spojrzysz na film, trudno to zrozumieć. Byłam zdruzgotana. Mój syn był tak wypchany kupą, że jego pęcherz był w zasadzie spłaszczony. Całkowicie rozumiem, dlaczego siusiak nie mógł tam zostać przez całą noc".

Ten chłopiec nie tylko moczył łóżko, ale także miał wypadki kupy. To dlatego, że rozciągnięta odbytnica może stracić napięcie i czucie; kupa po prostu wypada, a dziecko nawet tego nie zauważa.

Wszystkie te problemy są możliwe do rozwiązania poprzez agresywne leczenie zaparć. W przypadku dzieci, którym zdarzają się wypadki, oznacza to, w idealnym przypadku, połączenie lewatyw i środków przeczyszczających. (Codzienna dawka Miralaxu nie wystarczy, a chociaż zdrowe odżywianie jest ważne, zmiany w diecie zwykle nie są wystarczające). Kiedy odbytnica jest oczyszczona i pozostaje czysta przez kilka miesięcy, może się zmniejszyć, przestać przeszkadzać pęcherzowi, odzyskać napięcie i czucie, a także przestać przyprawiać dziecko o bóle brzucha. Polecam też dzieciom robienie kupy stopami na wysokim stołku, który pozycjonuje ich ciało dla łatwiejszego robienia kupy. (Poparłam Squattypottymus i mam niewielki udział finansowy w tym produkcie, ale każdy wysoki stołek to zrobi)!

Ale kiedy zaparcie jest przeoczone na pierwszym miejscu, dzieci nie mogą otrzymać leczenia, którego potrzebują. Zamiast tego, wiele dzieci jest obwinianych lub przekupywanych.

Jak napisała jedna z mam w mojej grupie wsparcia: "Diagnoza naprawdę zmniejszyła naszą frustrację związaną z naszym 5-latkiem. Myśleliśmy, że jego wypadki to kwestia zachowania lub niepokoju". Po obejrzeniu zdjęcia rentgenowskiego przestała nagradzać syna za suche noce, a chłopiec przestał próbować ukrywać przed nią swoją mokrą bieliznę.

Tak więc, poza wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego, skąd możesz wiedzieć, czy Twoje dziecko ma zaparcia?

  • Wzór bardzo dużych kup. Takich, które zatykają toalety i sprawiają, że mówisz: "O kurczę!". W rzeczywistości, kupy XXL są tak niezawodnym znakiem zaparcia, że napisałam książkę pod tytułem Jane i gigantyczna kupa!
  • Twarde, uformowane kupy. Zdrowe kupy wyglądają jak totalny mus - jak budyń, mrożony jogurt lub cienkie węże. Kupa, która przypomina kłody, kiełbaski lub królicze granulki, wskazuje na zaparcia. Tego Jane uczy się w naszej książce.
  • Ślady poślizgu na bieliźnie. Rodzice zakładają, że to dlatego, że dziecko nie wytarło się dobrze, ale tak naprawdę to dlatego, że nie wypróżniło się do końca.
  • Zbyt częste lub nagłe siusianie, moczenie nocne i/lub wypadki. Każde dziecko, które się z tym zmaga, ma prawie na pewno zaparcia - tak, nawet dzieci, które odżywiają się bardzo zdrowo.
Cztery czerwone flagi zaparć u dzieci

Kliknij, aby Tweetnąć

Nie przywiązuj zbyt dużej wagi do częstotliwości robienia kupki przez Twoje dziecko. Tak, dziecko, które robi kupę trzy razy w tygodniu ma zaparcia; wszystkie dzieci powinny robić kupę każdego dnia. Jednak wiele dzieci z poważnymi zaparciami robi kupę codziennie - po prostu nigdy nie wypróżniają się do końca. Nie jest to powszechnie znane. W odpowiedzi na niedawny wpis na blogu, który napisałam o moczeniu nocnym, pewna mama skomentowała: "Wiem na pewno, że moja córka nie ma zaparć. Ona robi kupę każdego dnia", i "Powinnam wiedzieć - to ja spłukuję toaletę". Takie myślenie jest powszechne!

To prawda, że wiele dzieci wyrasta z problemów z załatwianiem się, ale niektóre nie. Regularnie leczę nastolatki, u których moczenie nocne i wypadki były ignorowane przez lata. Ich zaparcia pozostały niezauważone, ale czerwone flagi były tam przez cały czas - gdyby tylko zostały rozpoznane.

Steve Hodges, M.D., jest profesorem urologii dziecięcej w Wake Forest University Medical School i współautorem, wraz z Suzanne Schlosberg, książek Bedwetting and Accidents Aren't Your Fault, Jane and the Giant Poop oraz The M.O.P. Book: Przewodnik do jedynego niezawodnego sposobu STOP moczeniu nocnemu i wypadkom. Jego strona internetowa to Moczenie nocne i wypadki.

Autor