20 najlepszych zdrowych płatków śniadaniowych dla dzieci (i jak je wybrać)

Szukasz zdrowych płatków śniadaniowych? Skorzystaj z tych zasad czytania etykiet żywieniowych, aby znaleźć zdrowe płatki śniadaniowe dla swoich dzieci (i dla siebie też!).

Płatki zbożowe to coś, o co często jestem pytana: Czy płatki zbożowe są zdrowe, czy może są dla Ciebie szkodliwe? Czy powinnam szukać płatków zdrowych dla serca, wysokokalorycznych, o niskiej zawartości cukru, pełnoziarnistych czy o wysokiej zawartości błonnika? Cieszę się, że mogę podzielić się tym fragmentem książki "Mom's Sugar Solution", napisanej przez dietetyczkę Laurę Hoover. Dzieli się ona zasadami czytania etykiet, których używa, aby znaleźć zdrowe płatki śniadaniowe, a także listą 20 produktów o niskiej zawartości cukru.

Jak wybrać zdrowe płatki śniadaniowe

Laura Hoover, MPH, RDN

Gotowe do spożycia płatki śniadaniowe mają wiele praktycznych zalet: Są niedrogie, szybko trafiają na stół, nie wymagają prawie żadnego sprzątania i są ogólnie lubiane. Niestety, wiele z nich jest naładowanych cukrem. Na szczęście w większości sklepów spożywczych dostępnych jest ponad 100 rodzajów płatków śniadaniowych, a wśród nich kilka, które można dopasować do niskocukrowego stylu życia. Poniższe kryteria żywieniowe pomogą Ci dokonać mądrego wyboru:

YOU MIGHT ALSO LIKE: Is Cereal Healthy For Kids?

Szukaj płatków o zawartości kalorii ≤200

Ogólnie rzecz biorąc, płatki śniadaniowe Twojego dziecka powinny mieć około 200 lub mniej kalorii na porcję.

Pozwala to na dodanie mleka i owoców, a jednocześnie pozostaje w rozsądnym zakresie kalorycznym na cały dzień. Czytając informacje o wartościach odżywczych, aby określić kaloryczność, nie zapomnij sprawdzić wielkości porcji.

Wielkość porcji płatków może się wahać od 1/2 filiżanki do ponad jednej filiżanki. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko zazwyczaj zjada więcej niż pół filiżanki danego płatka, a płatek ten ma stosunkowo wysoką liczbę kalorii, czas znaleźć lepszą alternatywę.

Szukaj płatków śniadaniowych o niskiej zawartości cukru (≤6 gramów)

Ogólnie rzecz biorąc, wybieraj płatki śniadaniowe, które mają 6 gramów lub mniej cukru ogółem.

Czytając listę składników, uważaj na płatki śniadaniowe, które zawierają różne formy cukru (np. odparowany sok trzcinowy, koncentrat soku owocowego).

Ponadto, często w płatkach śniadaniowych używa się suszonych owoców, które zostały pokryte cukrem. Lepiej jest po prostu dodać własne, niesłodzone suszone owoce.

Jeśli ulubione płatki śniadaniowe Twojego dziecka mają nieco wyższą zawartość cukru, spróbuj zmieszać je z inną opcją bez cukru lub z niską zawartością cukru.

Może to być również dobra strategia, którą można wykorzystać, gdy dziecko przechodzi na niskocukrowy tryb życia. Jak wybrać zdrowe płatki śniadaniowe (plus 20 produktów niskosłodzonych)Click To Tweet

Twoje dzieci potrzebują płatków zbożowych o wysokiej zawartości błonnika (≥5 gramów)

Wybierz płatki zbożowe zawierające co najmniej 5 gramów błonnika, aby pomóc dziecku osiągnąć zalecaną dzienną wartość 25 gramów i czuć się sytym aż do pory lunchu. Oprócz informacji o zawartości błonnika na etykiecie z informacją o wartościach odżywczych, szukaj pierwszych składników, takich jak 100% pełnoziarnistej pszenicy, owsa lub innego zboża.

Jeśli z przodu pudełka jest napisane "pełnoziarniste" to przynajmniej połowa składników zboża jest pełnoziarnista. Jeśli jest napisane "100% pełnoziarniste", oznacza to, że wszystkie składniki zbożowe są pełnoziarniste.

Jeśli ulubione płatki śniadaniowe Twojego dziecka mają niską zawartość cukru, ale również niską zawartość błonnika, dodaj do nich własne dodatki, które pomogą zwiększyć zawartość błonnika, takie jak świeże owoce, orzechy, nasiona lnu lub nasiona chia.

Znajdź płatki zbożowe bez sztucznych barwników i aromatów

Niektóre płatki śniadaniowe używają sztucznych barwników, aby nadać im kolorowy dziecięcy wygląd. Badania wykazały jednak, że około 15 procent populacji może być wrażliwe na te barwniki, co może powodować nadpobudliwość lub problemy z koncentracją uwagi. Najlepiej więc całkowicie ich unikać.

Podobnie, niektóre płatki śniadaniowe wykorzystują sztuczne słodziki, takie jak sukraloza i acesulfam potasu, jako sposób na obniżenie zawartości cukru i/lub kalorii. Ponownie, istnieją pewne dowody łączące te składniki z potencjalnymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi, co sprawia, że najlepiej ich unikać.

Jakie są najlepsze zdrowe płatki śniadaniowe dla dzieci?

20 produktów zbożowych o niskiej zawartości cukru i wysokiej zawartości błonnika dla dzieci:

 • Arrowhead Mills® Puffed Millet (całkowita zawartość cukru: 0 g)
 • Barbara's Bakery® Shredded Wheat (Całkowity cukier: 0 g)
 • Kashi® 7 Whole Grain Puffs (Całkowity cukier: 0 g)
 • Purely Elizabeth® Apple Cinnamon Pecan Ancient Grain Oatmeal (Całkowity cukier: 0 g)
 • Bob's Red Mill® Bezglutenowy Classic Oatmeal Cup (Całkowity cukier: 1 g)
 • Cascadian Farms® Purely O's (Całkowity cukier: 1 g)
 • General Mills® Cheerios (Całkowity cukier: 1 g)
 • Erewhon® Cinnamon Crispy Brown Rice (Całkowity cukier: 2 g)
 • Bob's Red Mill® Paleo Style Muesli (Cukier całkowity: 3 g)
 • General Mills® Kix (Całkowity cukier: 3 g)
 • General Mills® Wheaties (Całkowity cukier: 4 g)
 • Barbara's Bakery® Original Puffins (Całkowity cukier: 5 g)
 • Barbara's Bakery® Cinnamon Puffins (Całkowita zawartość cukru: 5 g)
 • Barbara's Bakery® Honey Rice Puffins (Całkowita zawartość cukru: 5 g)
 • General Mills® Total (Cukier całkowity: 5 g)
 • Kashi® Heart to Heart Toasted Oat Cereal (Całkowity cukier: 5 g)
 • Nature's Path® Oaty Bites (Całkowity cukier: 5 g)
 • Barbara's Bakery® Peanut Butter Puffins (Całkowity cukier: 6 g)
 • Purely Elizabeth® Original Ancient Grain Granola (Całkowity cukier: 6 g)
 • Quaker® Life Original (Całkowita zawartość cukru: 6 g)

Fragment z Mom's Sugar Solution: 150 Low-Sugar Recipes for Your Kids' Favorite Foods, Sweet Treat, and More!

autorstwa Laura Hoover, MPH, RDN, Adams Media.

Ujawnienie: Ta strona zawiera linki afiliacyjne Amazon. Jeśli kupisz produkt poprzez ten link, Twój koszt będzie taki sam, ale otrzymam niewielką prowizję. Jestem uczestnikiem programu partnerskiego Amazon Services LLC Associates, programu reklamowego dla podmiotów stowarzyszonych, którego celem jest zapewnienie mi środków do zarabiania opłat poprzez linkowanie do Amazon.com i powiązanych stron.

Autor