Znaczenie sprawdzania etykiet żywności

Jako konsumenci musimy dokonywać mądrych wyborów dotyczących żywności, którą spożywamy. W tym celu z pomocą przychodzą etykiety żywności. Pomagają nam one podejmować świadome decyzje w kierunku wyboru dobrego odżywiania i zdrowia. Wiedza o tym, jak czytać etykiety żywności, zapewnia nam również, że otrzymujemy więcej wartości za nasze pieniądze i chroni nas przed nieprawidłowymi twierdzeniami na opakowaniach produktów.

Podstawy etykiety żywności

Etykiety są zaprojektowane w taki sposób, aby konsumenci otrzymywali użyteczne informacje o produkcie i o tym, jak pasuje on do ich codziennej diety. Oto jak można czytać te etykiety

1. Spójrz na listę składników

Lista ta stanowi przegląd "receptury" lub składników produktu. Składniki są ułożone od największej do najmniejszej ilości. Na przykład: Jeśli produkt wymienia swoje składniki jako: Cukier, Woda i Koncentrat Soku Sztuczny Aromat - oznacza to, że większość produktu to cukier. Składnikiem o najmniejszej ilości jest koncentrat soku.

2. Pamiętaj o składnikach wrażliwych na twoje zdrowie

Składniki wrażliwe na zdrowie to m.in. tłuszcz, cukier i sól. Zasada dla nich brzmi: "Mniej znaczy lepiej". Częste spożywanie dużej ilości tych składników jest związane z otyłością, problemami z sercem, cukrzycą itp.

3. Zwracaj uwagę na ilość składników odżywczych

Etykieta z informacją o wartości odżywczej dla ilości składników odżywczych są podane albo na 100g produktu lub zalecane spożycie energii i składników odżywczych . To pozwala na porównanie ilości składników odżywczych wśród różnych marek danej żywności.

4. Uzyskaj więcej wartości

Sprawdź jaki jest rzeczywisty koszt jednej porcji produktu i ile porcji można przygotować z dużego opakowania. W tym celu należy zwrócić uwagę na te 2 elementy:

1. Waga netto to ilość produktu w opakowaniu. Można ją znaleźć w pobliżu dna opakowania, zazwyczaj z przodu opakowania.

2. Wielkość porcji to ilość (zwykle w gramach lub mililitrach) przypadająca na porcję produktu. Podziel wagę netto przez wielkość porcji. To da ci liczbę porcji w opakowaniu i pomoże ci zdecydować, czy opakowanie jest warte swojej ceny.

5. Wybieraj pokarmy o niskiej gęstości energetycznej

Wybieraj pokarmy o niskiej gęstości energetycznej. Gęstość energetyczna odnosi się do stosunku kalorii do wagi żywności. Mniej kalorii na porcję jest generalnie lepsze dla kontroli wagi. Jedzenie pokarmów o niskiej gęstości energetycznej pomoże Ci poczuć się sytym dzięki stosunkowo większej porcji, ale o niskiej wartości kalorycznej.

6. Zrozumieć informacje o zawartości składników odżywczych.

  • Produkt o zerowej kaloryczności może w rzeczywistości zawierać do 4 kalorii na porcję.
  • Produkt beztłuszczowy może zawierać do 0,5 grama tłuszczu na porcję.
  • Produkt niskotłuszczowy może zawierać nawet 3 gramy w przypadku produktów stałych i 1,5 g w przypadku produktów płynnych.

Etykieta żywności ma na celu pomóc ludziom w dokonaniu właściwego wyboru produktów spożywczych. Wiedząc, jak z niej korzystać, można zrozumieć, jak konkretny produkt spożywczy może pasować do całej diety. Możesz skuteczniej i efektywniej wybierać żywność i dokonywać wyboru pomiędzy produktami. Więc śmiało, sprawdzaj etykietę i lepiej zarządzaj swoim zdrowiem. Bądź szczęśliwy, bądź zdrowy.

Autor